۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۰

تأخیر پرتاب فضانوردان ناسا توسط اسپیس‌اکس تا ماه نوامبر

ایتنا - گویا بنا نیست پرتاب بعدی فضانوردان ناسا توسط اسپیس‌اکس، در شب هالووین انجام شود.
تأخیر پرتاب فضانوردان ناسا توسط اسپیس‌اکس تا ماه نوامبر
ناسا از اسپیس‌اکس می‌خواهد مسئله‌ای که باعث ناکامی در واپسین لحظات پرتاب در روز دوم اکتبر شد را به‌طور کامل بررسی کند.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، قرار بود مأموریت Crew-1 آتی که چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد، در تاریخ ۳۱ اکتبر و با موشک فالکون ۹ اسپیس‌اکس انجام شود. اما اکنون به گفته مقامات ناسا، پرتاب اواسط ماه نوامبر انجام نخواهد شد. آنها در به‌روزرسانی خود نوشتند: «این تأخیر برای تکمیل آزمایش‌های سخت‌افزاری و بررسی داده‌ها، زمان بیشتری در اختیار اسپیس‌اکس قرار می‌دهد؛ زیرا این شرکت باید به بررسی کارکرد ژنراتورهای گازی مرحله اول موتور فالکون ۹ بپردازد».

احتمالاً تلاش اخیر، کوشش برای بلند کردن ماهواره GPS III SV04 برای نیروی فضایی ایالات متحده بوده که در روز دوم اکتبر و فقط دو ثانیه مانده به ساعت شمارش معکوس ناکام ماند. ایلان ماسک (بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس‌اکس) در همان روز از طریق توییتر توضیح داد که این ناکامی در اثر «افزایش فشار غیرمنتظره در ژنراتور گاز توربو ماشین» در مرحله اول فالکون صورت گرفت.

البته گفته می‌شود که مأموریت کرو-۱ از فالکون ۹ متفاوتی استفاده خواهد کرد؛ اما ناسا می‌خواهد قبل از اینکه دوباره فضانوردان را بر آن سوار کند، اطمینان پیدا کند که تمام مشکلات احتمالی این موشک کاملاً برطرف شده‌اند.

 

گفتنی است اسپیس‌اکس یک مأموریت سرنشین‌دار نیز در سابقه دارد. در روز ۳۰ مه، یک موشک فالکون ۹ یک کپسول کرودراگون را که حامل داگ هرلی و باب بهنکن (فضانوردان ناسا) بود، با یک پرواز آزمایشی معروف به دمو-۲ به‌سمت ایستگاه فضایی پرتاب کرد. در این مأموریت همه چیز به‌خوبی پیش رفت و هرلی و بهنکن در اوایل ماه اوت با خیال راحت به زمین بازگشتند.

دمو-۲ راه را برای کرو-۱ باز کرد که باید گفت نخستین مورد از دست‌کم شش مأموریت عملیاتی سرنشین‌دار اسپیس‌اکس است که برای پرواز به آزمایشگاه گردان، در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ طی قراردادی به مبلغ ۲٫۶ میلیارد دلار با ناسا به امضا رساند. قرار است مأموریت کرو-۱، مایکل هاپکینز، ویکتور گلاور و شانون واکر (فضانوردان ناسا) و همینطور شوئیچی نوگوچی (پروازگر فضایی ژاپنی) را برای یک اقامت شش‌ماهه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند.
کد مطلب: 62723
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام